Magyarország gyógyvizeinek azokat a magyarországi ásványvizeket nevezzük, amelyek fizikai tulajdonságai, vagy kémiai összetétele miatt gyógyító hatásúak, és számukra az ásványvíz, vagy a gyógyvíz megnevezést engedélyezték.
Hideg és meleg gyógyvizek
A gyógyvizeket hőmérsékletük alapján, 30 °C alatt hideg, az ezt meghaladókat meleg víznek (hévíznek vagy termálvíznek) nevezzük. A mélyfúrású kutak vizét csak akkor nevezzük termál- vagy hévíznek, ha hőmérséklete meghaladja a 30 °C-ot.
A gyógyvizek fajtái
- egyszerű szénsavas vizek (Források: Répcelak, Mihályi)
- földes, meszes vizek (Budapesten például Császár fürdő, Rudas, Gellért fürdő avagy vidéken Csopak, Székesfehérvár, Kékkút)
- alkalikus vizek (Balf, Bükkszék ahonnan az ismert Salvus víz is származik, Gyula)
- kloridos vagy konyhasós vizek (Források például: Cserkeszőlő, Debrecen, Hajdúszoboszló, Eger)
- keserűvizek (Őrmezőn a Ferenc József vagy a tiszajenői Mira keserűvíz)
- vasas vizek (például a parádi Clarissa- és István forrás vagy a mohai Stefánia forrás)
- kénes vízek (például a parádi Csevice forrás, Balf, Harkány, Mezőkövesd)
- jódos-brómos vizek (például Hajdúszoboszló, Kiskőrös)
- radioaktív vizek (Hévízi-tó, Eger, Miskolctapolca) Többféle módon, fürdő, belégzés és ivókúra formájában is hatásosan alkalmazzák. Közismerten fájdalomcsillapító hatása van, befolyásolják a belső elválasztású mirigyek működését, befolyásolják az anyagcserét.
- egyszerű hévizek (például Budapesten a Római fürdő)
Magyarország gyógyhelyei
Miskolc-Lillafüred, Eger, Harkány, Sopron-Balf, Kékestető (Gyöngyös), Hévíz, Debrecen, Balatonfüred, Parád, Hajdúszoboszló, Zalakaros, Bükfürdő, Gyula, Sárvár-Arborétum, Sárvár-Gyógyvarázs, Mezőkövesd, Nyíregyháza-Sóstógyógyfürdő, Szigetvár, Tapolca, Kiskunmajsa, Kiskunhalas, Mórahalom, Lenti, Orosháza-Gyopárosfürdő, Nyírbátor-Szénarát, Tiszakécske, Igal, Egerszalók, Celldömölk, Kehidakustány, Cserkeszőlő, Mátraderecske, Gunarasfürdő, Demjéni Gyógyvölgy, Hajdúnánás.
Klimatikus gyógyhelyek Magyarországon
- Mátra – Mérsékelt szubalpin jellegű klímája, kristálytiszta levegője gyógyító hatást eredményez.
- Bükk – hazánk legnagyobb átlagmagasságú, barlangokban bővelkedő hegysége a légzőszervi, illetve a szív- és érrendszeri betegségekben szenvedőknek ajánlható.
- Soproni-hegység – itt a szívpanaszokkal küszködőknek, a vérszegényeknek, a pajzsmirigy-túltengésben szenvedőknek, az idült légúti panaszoktól szenvedőknek és emésztőrendszeri problémával rendelkezőknek folyik a kezelése.
- Kőszegi-hegység – az allergiával és egyéb légúti betegségekkel küszködők számára különösen kedvező.
- Dunazug-hegység – A térség legismertebb és legkedveltebb üdülőhelye, klimatikus gyógyhelye Dobogókő (699 m).
A gyógyvízek használata előtt egyeztetni kell orvossal, aki a kívánt hatás érdekében a legalkalmasabb helyet ajánlja a betegeknek. Ha megvan a helyszín, szállásajánlatért látogasson el a https://akomo.hu/ oldalra.